Biciklistička tura na močvaru bistrik

U srijedu, 25.07. u saradnji sa BBK ”Extreme”  organizovali smo biciklističku turu na močvaru Bistrik.

Kakanjska močvara Bistrik, koja se nalazi na širem području naseljenog mjesta Haljinići, nakon stručnih istraživanja trebala bi se proglasiti zaštićenim područjem Zeničko-dobojskog kantona s obzirom da je do sada zabilježeno 213 vrsta ptica što predstavlja 63% od ukupno svih vrsta u BIH. Močvara je nastala slijeganjem tla uzrokovanom rudničkom eksploatacijom uglja. S obzirom da se radi o prirodnoj ljepoti i da je put pristupačan i ne previše zahtjevan odlučili smo se da naša prva biciklistička tura bude upravo ova lokacija.

Uz smjenjivanje sunčanih zraka i kišnih oblaka, tura je dobila posebnu draž. Vožnjom od Sahat kule trotoarom do kružnog toka, a zatim cestom sve do Brežana i osnovne škole pokazali smo da biciklisti ne predstavljaju smetnju u saobraćaju već da su punopravni članovi saobraćaja. Ovo je bila najveća organizovana biciklistička tura koja nije blokirala saobraćaj od strane policije. Članovi brdsko – biciklističkog kluba ”Extreme” dali su osjećaj sigurnosti u vožnji i pratnji kolone.